Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  40-160 Katowice, al. Korfantego 51

Szkody Górnicze

Usługi w zakresie szkód górniczych obejmują w szczególności:

  • Wstępną BEZPŁATNĄ analizę sytuacji pod względem formalno- prawnym
  • Pomoc prawną w przypadku ubiegania się o zwrot kosztów zabezpieczeń przed szkodami górniczymi
  • Negocjowanie z zakładem górniczym warunków ugody
  • Przygotowanie wniosku o naprawienie szkód górniczych
  • Złożenie pozwu przeciwko zakładowi górniczemu
  • Kompleksowa opieka prawna w postępowaniu sądowym, w tym osobistą obecność podczas oględzin nieruchomości z udziałem biegłego oraz na każdej rozprawie sądowej

Umów się już dziś na BEZPŁATNĄ wstępną konsultacje telefoniczną 503-891-164


Najczęściej zadawane pytania:

1. Czym są szkody górnicze?

Szkodą górniczą będą wszelkiego rodzaju uszkodzenia na nieruchomości spowodowane negatywną działalnością kopalni, są to zatem szkody, które powstały na skutek ruchu zakładu górniczego.
Szkody pochodzenia górniczego charakteryzują się przede wszystkim zniszczeniem nieruchomości, które mogą przejawiać się pęknięciami ścian, pęknięciami elewacji, problemem z otwieraniem i zamykaniem drzwi i okien, odchyleniem budynku od pionu, zniszczony, pofałdowany teren wokół nieruchomości.

Jedną z najczęściej występujących postaci szkody górniczej są tzw. deformacje nieciągłe czyli uszkodzenia powierzchni ziemskiej, które charakteryzują się występowaniem m.in zapadlisk, pęknięć czy szczelin, co w konsekwencji przyczynia się do uszkodzenia budynków.

2. Gdzie najczęściej występują szkody górnicze?
Szkody pochodzenia górniczego powstają w strefie negatywnego oddziaływania zakładu górniczego.
Eksploatacja górnicza kopalni wywołuje ruchy górotworu, a  tym samym bezpośrednio wpływa na teren na którym znajduje się dana nieruchomość, powodując jej uszkodzenie
Najczęściej są obszary w bliskim sąsiedztwie zakładów górniczych, geograficznie  najwięcej szkód powstaje w takich miastach jak Mikołów, Ruda Śląska, Bieruń, Imielin, Chełm Śląski.

3. W budynku, w którym mieszkam zauważyłem pęknięcia, co powinienem zrobić w pierwszej kolejności?
W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek do kopalni o naprawienie szkody.
We wniosku należy wskazać co i w jakim zakresie zostało uszkodzone oraz sposób naprawy. Naprawa może polega bądź na naprawieniu szkody przez samą kopalnie bądź wypłatę odpowiedniego odszkodowania w formie pieniężnej.
Następnie kopalnia ma 30 dni na przedstawienie propozycji ugodowej, na którą poszkodowany nie musi się zgodzić.

4. Czy warto zawrzeć ugodę z kopalnią?

Warunkiem wszczęcie postępowania sądowego przeciwko kopalni jest wyczerpanie postępowania ugodowego, a warunek ten zostanie spełniony jeśli kopalnia odmówi zawarcia ugody – gdy stwierdzi np. brak związku lub jeśli od skierowania wniosku upłynęło 30 dni i kopalnia na wniosek nie odpowiedziała.

Co ważne, jeśli kopalnia przedstawi jaką propozycję ugodową np. w formie pieniężnej, to poszkodowany nie musi się na nią zgadzać, tylko może złożyć pozew do sądu.
Decydując się na podpisanie ugody z kopalnią powinniśmy zachować szczególną ostrożność, gdyż bardzo często propozycje ugodowe przedstawione przez kopalnie są niekorzystne dla osób poszkodowanych. Najlepiej w takiej sytuacji skonsultować się z specjalistą zajmującym się  odszkodowaniami za szkody pochodzenia górniczego.

5. Czy można się jakoś zabezpieczyć przed szkodami górniczymi?
Planując inwestycje budowlaną na terenie górniczym należy liczyć się z ryzykiem i niebezpieczeństwem, że budynek ten może ulec uszkodzeniu spowodowanym przez funkcjonujący w pobliżu zakład górniczy. Dlatego należy dokonać odpowiednich zabezpieczeń nowo powstałego budynku przed szkodami górniczymi.

W pierwszej kolejności należy uzyskać od dyrektora zakładu górniczego odpowiednią prognozę górniczo—geologiczną, w której będą określone przewidywane skutki eksploatacji górniczej oraz zostanie określona kategoria szkód górniczych ( za pomocą tzw. wskaźników deformacji terenu wskazujący stopień przechylenia, odkształcenia czy krzywość terenu).
Obszary, na których występuje wpływ eksploatacji górniczej, powinny zostać oznaczone kategoriami występowania szkód od I do V, co zależy od stopnia deformacji terenu (nachylenia, odkształcenia poziomego i promienia krzywizny).
W przypadku obszaru objętego kategorią I mogą wystąpić łagodne szkody górnicze.

Z kolei na obszarach oznaczone kategoriami IV i V  występują intensywne szkody górnicze, które mogą mieć już wpływ na konstrukcję i stabilność budynków.
Na podstawie odpowiedniej dokumentacji wykonawca inwestycji budowlanej jest wstanie zaprojektować właściwe zabezpieczenie budynku.

Inwestor ma natomiast możliwość ubiegania się o zwrot od kopalni uzasadnionych kosztów i wydatków poniesionych w związku z wykonaniem takich zabezpieczeń.
W celu uzyskania odpowiedniego odszkodowania za dokonanie zabezpieczeń należy złożyć wniosek do właściwego zakładu górniczego, przedstawiając jednocześnie odpowiednią dokumentacją kosztorysową potwierdzającą wykonanie zabezpieczeń.
Warto pamiętać, że zakład górniczy zwraca tylko wydatki uzasadnione, które są adekwatne do danej kategorii szkód górniczych. Może się również zdarzyć, że budynek zostanie zabezpieczony ponad wymaganą kategorię i wtedy kopalnia może odmówić wypłaty odszkodowania w części przekraczającej ustalone wymagania.  

6. Jaki jest termin przedawnienia w dochodzeniu odszkodowania?
Zgodnie z ustawą roszczenie z tytułu szkód pochodzenia górniczego przedawnia się z upływem 5 lat od dnia dowiedzenia się o szkodzie.

Przypuszcza się, że jeśli ktoś mieszka w danej nieruchomości to dowiedział się o szkodzie w momencie jej powstanie.

Pamiętać należy o tym, że szkody górnicze nie powstają nagle, a jest to proces rozłożony w czasie i długotrwały.

7. Czy warto iść do sądu?
Zdecydowanie tak. Propozycja ugodowa kopalnia, która proponuje wypłatę odszkodowania w formie pieniężnej jest najczęściej bardzo zaniżona względem tego, co możemy uzyskać w postępowaniu sądowym.

Szacowania wartości odszkodowania, a wiec wysokości kosztów koniecznych do  przywrócenia budynku do stanu sprzed szkód dokona niezależny od kopalni biegły sądowy ze specjalnością budowlaną ze znajomością szkód górniczych, który wyceni nasze szkody.

W przypadku natomiast, gdy kopalnia w ogóle odmówi odszkodowania i nie uzna swojej odpowiedzialności, zostanie powołany biegły o specjalizacji geologicznej do ustalenia związku przyczynowo skutkowego pomiędzy uszkodzeniami na danej nieruchomości, a ruchem zakładu górniczego.

8. Ile kosztuje proces sądowy?
Poszkodowany z tytułu szkód górniczych jest zwolniony z mocy prawa z konieczności ponoszenia opłat sądowych.  W konsekwencji oznacza to ogromne oszczędności dla poszkodowanego.
Załóżmy, że ponieśliśmy szkodę w szacunkowej wysokości 300.000,00 złotych.

Idąc do sądu w takim roszczeniem w sprawach nie związanych ze szkodami górniczymi, musielibyśmy liczyć się z opłatą sądową w wysokości 5% wartości roszczenia, czyli 15 000 zł (300.000,00 zł x 5%).
Natomiast jeśli roszczenie jest związane ze szkodami pochodzenia górniczego, osoba poszkodowana czyli powód jest zwolniony z ponoszenia kosztów sądowych co dotyczy również zwolnienia z opłat na wynagrodzenie biegłego.